ASKS – enheten för akademiskt skrivande och studieteknik
STUDIETEKNIK, LÄSSTRATEGIER, AKADEMISKT SKRIVANDE
Enheten för akademiskt skrivande och studieteknik (ASKS) erbjuder alla studenter på Ekonomihögskolan hjälp att utveckla sitt skrivande och sin studieteknik.

ASKS erbjuder
- individuell handledning och handledning i små grupper
- online-chatt (via vår Canvassida)
- Canvassida med omfattande information på engelska om skrivande, referenshantering, studieteknik, lässtrategier, kritiskt tänkande etc.
- workshoppar om olika teman, på svenska och engelska
- läs- och skrivretreater
- uppsatsskrivarclinics
Uppsatsskrivarclinics
Boka tid för handledning med fokus på språk och struktur, till exempel hur du formulerar en bra forskningsfråga, hur du skriver en tydlig inledning eller hur du skapar en röd tråd i texten. Du kan även få hjälp med hur du använder LUSEM:s Harvardsystem. Tänk på att vi inte kan besvara frågor om ämnesspecifikt innehåll.
Registrera dig på Uppsatsskrivarclinics (formulär på engelska) – ungpd.com
Boka handledning
Vi erbjuder individuell handledning och handledning i små grupper. All handledning bokas i förväg. Klicka på knappen nedan för att boka.
Boka handledning med ASKS (digitalt formulär, på engelska)
Förbered dig för din handledning
Du behöver ta med dig:
- ditt arbete (t.ex. ditt utkast eller din färdiga text beroende på var du är i processen)
- uppgiftsbeskrivningen
- de frågor du vill diskutera
- annat material som är relevant för dig
Handledningen äger rum på Ekonomihögskolans bibliotek i Alfa 6.
ASKS på Canvas
Registrera dig på ASKS-plattformen på Canvas. Här finns tips om bland annat studieteknik, källhantering och skrivande (på engelska).
Den röda tråden – en skrivworkshop
Läs- och skrivretreater
ASKS och biblioteket erbjuder läs- och skrivretreater där du får hjälp att arbeta fokuserat i en tyst och inspirerande miljö. Du tar med din egen kurslitteratur eller en skrivuppgift du arbetar med. Läs mer på vår engelska webbplats (på engelska).
Kontakta ASKS
Hanna Glad
Språkpedagog
Garo Harwood
Pedagogisk utvecklare
Du hittar oss ovanför LUSEM Learning Hub i Alfa 6.
Boka handledning
Vi träffas på Ekonomihögskolans bibliotek i Alfa 6.
Läs- och skrivretreater
När: Se datum och tider nedan
Var: Ekonomihögskolans bibliotek
För vem: Alla studenter inklusive doktorander
- 12 februari, 9.00–12.00
- 19 mars, 13.00–16.00
- 1 april, 13.00–16.00
- 24 april, 9.00–12.00
Anmäl dig här (formulär på engelska) - 15 maj, 9.00–12.00
Tips om studieteknik
Hos Enheten för undervisningsstöd hittar du konkreta tips på hur du kan förbättra din studieteknik.
ASKS på Canvas
Registrera dig på ASKS-plattformen på Canvas. Här finns tips om bland annat studieteknik, källhantering och skrivande (på engelska).