Kontakt

Företagsekonomiska institutionen




Karin Alm

Forskarstuderande

karin.alm@fek.lu.se




Mats Alvesson

Professor

mats.alvesson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 44


Göran Anderson

Universitetslektor

goran.anderson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 42


Malin Andersson

Utbildningsadministratör, schemaläggare

malin.andersson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 79



Anna-Lena Andrén

Ekonom

anna-lena.andren@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 02 74


Niclas Andrén

Universitetslektor

niclas.andren@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 66


Anders Anell

Professor

anders.anell@fek.lu.se
Telefon: +46 70 585 35 04


Johan Anselmsson

Professor, biträdande prefekt

johan.anselmsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 13



Kristina Artsberg

Universitetslektor, docent

kristina.artsberg@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 75 01


Per Arvidson

Universitetsadjunkt

per.arvidson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 59


Susanne Arvidsson

Docent, universitetslektor

susanne.arvidsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 81


Olof Arwidi

Professor emeritus

olof.arwidi@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 32 62


Josefina Backman

Studievägledare

josefina.backman@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 39




Maria Bengtsson

Forskarstuderande

maria.bengtsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 98 77


Mats Benner

Professor

mats.benner@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 76 20, +46 72 543 49 39


Jon Bertilsson

Universitetslektor

jon.bertilsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 16



Magnus Bjager

Utbildningsadministratör

magnus.bjager@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 87 44


Martin Blom

Universitetslektor, docent

martin.blom@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 96 21, +46 70 858 80 40


Christine Blomquist

Universitetslektor

christine.blomquist@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 81 92


Anna Brattström

Biträdande universitetslektor

anna.brattstrom@fek.lu.se


Erik Brattström

Doktorand

erik.brattstrom@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 72 43, +46 73 982 51 40


Louise Bringselius

Universitetslektor, docent

louise.bringselius@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 02 51, +46 70 833 00 30



Lars Carlman

Universitetsadjunkt

lars.carlman@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 07


Jörgen Carlsson

Universitetsadjunkt

jorgen.carlsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 67


Jonas Cedergren

Doktorand

jonas.cedergren@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 34 43, +46 70 825 43 74



Annette Cerne

Universitetslektor

annette.cerne@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 36





Johan Dergård

Universitetslektor

johan.dergard@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 14



Carys Egan-Wyer

Doktorand

carys.egan-wyer@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 98 69, +46 72 328 86 67




Ulf Elg

Professor

ulf.elg@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 64, +46 70 876 13 60



Kristina Eneroth

Docent, universitetslektor

kristina.eneroth@ehl.lu.se
Telefon: +46 46 222 44 49


Maria Esaiasson

Kommunikatör

maria.esaiasson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 37 79, +46 72 221 86 48


Quang Evansluong

Postdoc

quang.evansluong@fek.lu.se
Telefon: +46 70 758 67 49


Claudio Fassio

Forskare

claudio.fassio@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 98 93


Sanne Frandsen

Universitetslektor

sanne.frandsen@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 57


Stephen Frenkel

Gästforskare




Anna Glenngård

Universitetslektor, docent

anna.glenngard@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 01



Clara Gustafsson

Universitetslektor

clara.gustafsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 23


Maria Gårdängen

Universitetslektor

maria.gardangen@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 41


Devrim Göktepe-Hultén

Universitetslektor, docent

devrim.goktepe-hulten@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 33 59


Bo Göransson

Universitetslektor, docent

bo.goransson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 14 14


Niklas Lars Hallberg

Universitetslektor, docent

niklas_lars.hallberg@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 30 07, +46 22 230 07


Olof Hallonsten

Forskare, docent

olof.hallonsten@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 73 54


Mattias Haraldsson

Biträdande universitetslektor

mattias.haraldsson@fek.lu.se
Telefon: +46 22 240 74



Caroline Hellström

Universitetsadjunkt

caroline.hellstrom@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 18


Mikael Hellström

Universitetsadjunkt

mikael.hellstrom@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 20


Tomas Hellström

Professor, skyddsombud

tomas.hellstrom@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 80 27




Pernilla Honoré

Studievägledare

pernilla.honore@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 02 86


Jens Hultman

Universitetslektor, docent

jens.hultman@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 47 75, +46 70 925 06 65


Tony Huzzard

Biträdande prefekt, professor

tony.huzzard@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 80




Pelle Högnelid

Forskarstuderande

pelle.hognelid@fek.lu.se
Telefon: +46 76 263 42 43


Leila Jabrane

Doktorand

leila.jabrane@fek.lu.se
Telefon: +46 22 241 22


Merle Jacob

Professor, studierektor för fu

merle.jacob@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 24


Håkan Jankensgård

Docent, universitetslektor

hakan.jankensgard@fek.lu.se
Telefon: +46 73 254 14 09



Johan Jansson

Biträdande universitetslektor, docent

johan.jansson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 32


Ann-Charlotte Johansson

Personaladministratör

ann-charlotte.johansson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 19


Magnus Johansson

Biträdande universitetslektor

magnus.johansson@fek.lu.se
Telefon: +46 22 278 41


Ulf Johansson

Professor

ulf.johansson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 39 16, +46 70 522 73 74



Karin Jonnergård

Professor

karin.jonnergard@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 17


Anna Jonsson

Universitetslektor, docent

anna.jonsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 48, +46 70 869 89 99






Peter W Jönsson

Universitetslektor

peter_w.jonsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 97 56


Thomas Kalling

Professor

thomas.kalling@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 38


Tove Karnerud

Utbildningsadministratör

tove.karnerud@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 41 32



Josefine Kettner

Utbildningsadministratör

josefine.kettner@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 04





Stein Kleppestø

Universitetslektor

stein.kleppesto@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 58, +46 70 216 57 24



Hans Knutsson

Universitetslektor

hans.knutsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 41 72






Dan Kärreman

Docent, universitetslektor

dan.karreman@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 88 75


Matts Kärreman

Biträdande prefekt, universitetslektor

matts.karreman@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 91


Håkan Lagerquist

Universitetsadjunkt

hakan.lagerquist@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 59


Hans Landström

Professor

hans.landstrom@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 44


Rikard Larsson

Professor

rikard.larsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 97 12


Rolf Larsson

Universitetslektor

rolf.larsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 80, +46 70 222 05 07


Charlotta Levay

Universitetslektor, docent, prefekt

charlotta.levay@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 98 51



Anne Loft

Professor

anne.loft@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 41 86




Charlina Lunvald

Forskarutbildningskoordinator

charlina.lunvald@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 41 73



Nikos Macheridis

Universitetslektor, studierektor för gu

nikos.macheridis@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 60, +46 46 222 41 72



Ruth Marimon

Ekonom

ruth.marimon@sol.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 38


Ola Mattisson

Universitetslektor

ola.mattisson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 81


Pauline Mattsson

Biträdande universitetslektor

pauline.mattsson@fek.lu.se


Frans Melin

Universitetslektor

frans.melin@fek.lu.se
Telefon: +46 70 812 74 87



Andrea Moro

Universitetslektor

andrea.moro@fek.lu.se


Maria Moskovko

Doktorand

maria.moskovko@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 02 79






Carl-Henric Nilsson

Universitetslektor

carl-henric.nilsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 00 00


Magnus Nilsson

Universitetslektor

magnus.nilsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 22, +46 46 222 32 03


Tomas Nilsson

Utbildningsadministratör

tomas.nilsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 88


Lottie Norrsén

Näringslivskoordinator

lottie.norrsen@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 21, +46 70 424 83 21


Anders Nyström

Ekonom

anders.nystrom@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 22


Katalin Orban

Utbildningsadministratör

katalin.orban@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 22


Lars Oxelheim

Professor emeritus

lars.oxelheim@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 87 44


Roland Paulsen

Docent, biträdande universitetslektor

roland.paulsen@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 32 64, +46 73 783 93 37


Alexander Paulsson

Universitetslektor

alexander.paulsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 89


Gert Paulsson

Docent, universitetslektor

gert.paulsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 98 50



Eugenia Perez Vico

Biträdande universitetslektor

eugenia.perez_vico@fek.lu.se
Telefon: +46 70 090 30 13


Mats Persson

Universitetsadjunkt

mats.persson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 61


Maria Pihel

Institutionsadministratör

maria.pihel@fek.lu.se


Håkan Pihl

Universitetslektor (Tjänstledig)


Igor Plicanic

Studievägledare

igor.plicanic@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 15 61


Jasna Pocek

Projektassistent, postdoc

jasna.pocek@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 15


Diamanto Politis

Professor

diamanto.politis@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 68 26


Ulf Ramberg

Universitetslektor, docent

ulf.ramberg@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 60


Jens Rennstam

Universitetslektor, docent

jens.rennstam@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 49



Niklas Sandell

Universitetslektor, biträdande prefekt

niklas.sandell@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 37



Stephan Schaefer

Biträdande universitetslektor

stephan.schaefer@fek.lu.se




Lena Scherman

Institutionsadministratör, inköpsansvarig, katalogadministratör, registrator, distributionsansvarig p-dekal

lena.scherman@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 21


Johan Schlasberg

Forskarstuderande

johan.schlasberg@fek.lu.se
Telefon: +46 70 576 20 15



Sylvia Schwaag Serger

Professor

sylvia.schwaag_serger@rektor.lu.se
Telefon: +46 46 222 70 05, +46 70 585 83 85



Hossain Shahriar

Doktorand

hossain.shahriar@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 48


Sotaro Shibayama

Universitetslektor

sotaro.shibayama@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 12


Tommy Shih

Universitetslektor, docent

tommy.shih@fek.lu.se


Nina Singh

Forskarstuderande

nina.singh@fek.lu.se


Tomas Sjö

Administratör

tomas.sjo@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 47


Marie Skougaard

Registrator, ekonomiadministratör

marie.skougaard@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 23



Amanda Sonnerfeldt

Universitetslektor

amanda.sonnerfeldt@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 94 34



Sverre Spoelstra

Docent, universitetslektor

sverre.spoelstra@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 61






Stefan Sveningsson

Professor

stefan.sveningsson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 60


Claes Svensson

Professor emeritus

claes.svensson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 36


Peter Svensson

Docent, universitetslektor

peter.svensson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 86


Nadja Sörgärde

Universitetslektor

nadja.sorgarde@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 77 77


Veronika Tarnovskaya

Docent, universitetslektor

veronika.tarnovskaya@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 46


Siri Ann Terjesen

Adjungerad universitetslektor

siri_ann.terjesen@fek.lu.se


Anna Thomasson

Universitetslektor, docent

anna.thomasson@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 29




Burak Tunca

Universitetslektor

burak.tunca@fek.lu.se


Sofia Ulver

Docent, universitetslektor

sofia.ulver@fek.lu.se
Telefon: +46 70 866 61 02, +46 70 866 61 02


Mats Urde

Universitetslektor, docent

mats.urde@fek.lu.se
Telefon: +46 42 343 44 4




Benjamin Weaver

Forskarstuderande

benjamin.weaver@ics.lu.se
Telefon: +46 70 482 47 26



Wenjun Wen

Forskarstuderande

wenjun.wen@fek.lu.se


Robert Wenglén

Universitetslektor (Tjänstledig)


Jörgen Wettbo

Forskarstuderande

jorgen.wettbo@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 48, +46 70 326 35 70


Caroline Wigren

Universitetslektor, docent

caroline.wigren@fek.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 00



Joakim Winborg

Universitetslektor, docent

joakim.winborg@fek.lu.se


Emily Wise

Forskare

emily.wise@fsi.lu.se
Telefon: +46 46 222 43 96, +46 73 101 14 26


Stefan Yard

Professor emeritus

stefan.yard@fek.lu.se


Adressuppgifter

Företagsekonomiska institutionen

Besöksadress:
Tycho Brahes väg 1, Lund

Postadress:
Box 7080, 220 07 Lund

Internpost: hs 10

Telefon: +46 46 222 00 00

Mer information i Lunds universitets forskningsportal

Senast uppdaterad: 2019-07-01